banner image
LEED NEDİR?

Enerji ve Çevre Dostu Tasarımlarda İlerleme

Leed Sertifikası
PROJE HAKKINDA

Leed Gold Sertifika Adayı Projemiz

LEED Nedir?

LEED, yani “Leadership in Energy and Environmental Design”, dünyada ve aynı zamanda Türkiye’de en çok tercih edilen yeşil bina sertifikasyon sistemlerinin başında gelmektedir. Türkçe’ye “Enerji ve Çevre Dostu Tasarımlarda İlerleme” olarak çevrilmiştir. Binaların yapılarını çevre dostu seviyelerine göre değerlendiren sistem; enerji kullanımı, çevreye etkisi, içinde bulunan insanların konforu gibi kriterlere dayanarak binaları derecelendirir ve sertifikalandırır.

LEED Sertifikası Nedir?

LEED Sertifikası, USGBC (United States Green Building Council), yani Amerikan Yeşil Binalar Konseyi tarafından geliştirilmiş, yeşil binaları derecelendiren bir sistemdir. Sertifikanın amacı, bina ve kent ölçeğinde çevreye duyarlı tasarım, uygulama ve işletme standartlarını geliştirmek ve yaymaktır. Bu standartlara göre, yapıların tasarım aşamasından kullanımına kadar ekonomik olarak daha tasarruflu, çevreye minimum oranda zarar veren ve sürdürülebilir kaynaklar kullanacak şekilde geliştirilmesi için danışmanlıklar da verilmektedir. Standartlar çerçevesinde, klasik ve geleneksel binalara kıyasla enerji verimliliği ve su tasarrufu yüksek, sağlıklı ve yüksek performanslı binaların yaygınlaştırılması hedeflenir.

LEED Sertifika Seviyeleri Nelerdir?

LEED Sertifikası, USCBC tarafından geliştirilen kıstaslara göre binaları değerlendirir ve puanlandırır. Binalar; enerji verimliliği, kaynak kullanımı, karbon salınımı gibi ölçümlere göre puanlar kazanır. Sertifika alabilmek için asgari şartları ve zorunlu ön koşulları sağlayan binalar, minimum 40 puan kazandıkları takdirde Yalın Sertifika (LEED Certified) almaya hak kazanırlar. Bu en düşük sertifika seviyesidir ve LEED Sertifika olarak da adlandırılır. Puanlar arttıkça sertifika seviyesi gümüş, altın ve platin olarak yükselir. Alınabilecek maksimum puan ise 110’dur.

LEED Sertifikaları için puan aralıkları ve seviyeleri aşağıdaki gibidir:

1. LEED Sertifika (LEED Certified) 40-49 puan,
2. LEED Gümüş (LEED Silver) 50-59 puan,
3. LEED Altın (LEED Gold) 60-79 ve
4. LEED Platin (LEED Platinum) 80-110 puan

Art Bahçe Çekmeköy LEED GOLD sertifikası adayıdır.

LEED Sertifikası çalışması sırasında ana hedefler
  • Esnek ve değişen koşullara uyum sağlayabilen, uzun kullanım ömrü olan bina tasarımı,
  • Enerjinin verimli kullanımı,
  • Kaynakların etkin kullanımı,
  • Atıkların azaltılması,
  • Temiz su kaynaklarının korunması,
  • Zararlı ve tehlikeli maddelerden sakınılması,
  • Sağlık ve güvenlik risklerinin en aza indirilmesi,
  • Sağlıklı iç mekân hava kalitesi sağlanması
  • Biyolojik çeşitliliğin korunması